Grundtvigi projekt 2011-2013
MTÜ Rahvuslikud Pitsid osales aastatel 2011-2013 rahvusvahelises Grundtvigi õpikoostöö projektis "Fashion Accessoires and Jewellery in Lace" ("Lace4Fashion"), mida toetas Euroopa Komisjoni hariduse ja kultuuri peadirektoraadi "Elukestva õppe programm".

Projektis osalesid: Regione Aburzzo, Itaalia (koordinaator), Forum Alte Spitze (Saksamaa), Hotel de la Dentelle (Prantsusmaa), Česka palicka (Tšehhi) ja MTÜ Rahvuslikud Pitsid (Eesti).
 
Projekt andis nende viie riigi pitsiorganisatsioonidele ja niplispitsi meistritele võimaluse jagada üksteisega kogemusi, töövõtteid ja innovaatilisi ideid niplispitsist moeaksessuaaride ja ehete loomisel, samuti täiendada teadmisi ja kompetentsi.

Projekti sihtgrupiks olid niplispitsi õppimisest ja tegemisest huvitatud täiskasvanud inimesed olenemata vanusest, rahvusest ja sotsiaalsest taustast.

Projekti raames õppisid pitsitegijad siduma traditsioonilisi materjale ja töövõtteid uute tehnikatega ning kasutama oma töödes selliseid alternatiivseid materjale nagu kuld-, hõbe- ja vaskniidid, suled, pandlad jms. Pitsitegijad arendasid oma oskusi aksessuaaride ja ehete disainimisel, tööjooniste ja mustrite tegemisel ning materjalide valikul. 

Projekt andis julgust ise luua, tunda end võrdväärsete partneritena Euroopa pitsimeistrite seas.

Projekti raames toimusid igas partnerriigis töötoad kohalike pitsimeistrite juhendamisel, samuti korraldati näituseid, mis tutvustasid piirkonna pitsitraditsioonide ajalugu ja tänapäeva, aidates edendada kultuuridevahelist dialoogi.

"Lace4Fashion" projekti raames valmistasid iga partnerriigi pitsimeistrid vähemalt kolm pitskraed, kolm kraetaolist ehet ning 10 muud niplispitsist moeaksessuaari (kõrvarõngad, käevõrud, kotid, prossid jne.). 
Kõik aksessuaarid ja ehted on niplispitsi tegijate omalooming, ainueksemplarid.

Samuti koostati projekti raames kataloog, milles on esitatud nii valminud tööd, kui antud ülevaade partnerorganisatsioonidest.

Kataloog

Projekti raames omandatud praktilisi töökogemusi andsid osalejad edasi kursustel Tallinna Rahvaülikoolis, Tallinna Rahvakunstiklubis, samuti Jänedal ja Tartus.  

Pitside tegemist on läbi sajandite peetud väga nõudlikuks käsitööharuks, mis levis erinevate tehnikate ja stiilidena üle kogu Euroopa. See on alus ühiste ajalooliste ja kultuuriliste juurte taasavastamiseks ning rikkaliku kultuuripärandi ja traditsioonide taasavastamiseks ja säilitamiseks.

Projekt "Lace4Fashion" aitab kindlasti kaasa niplispitsi kui käsitööliigi säilitamisele ja arendamisele ja suurendab eri põlvkondade huvi selle vastu.

 
 
Viimased uudised 22. September - Haapsalu II pitsipäev Haapsalus toimus 25. augustil traditsiooniline pitsipäev, tänavu korraldati see mõnus vabaõhuüritus linna peatänaval, Karja tänaval.