Grundtvigi 5. kohtumine, 6.-9.09.2012, Brioude, Prantsusmaa
perignon 1. oktoober 2012
Euroopa Liidu elukestva õppe (Grundtvigi) programmi niplispitsi projekti 5. kohtumine toimus 6.-9. septembrini Brioude'is Prantsusmaal. Eestist osales kuus niplispitsi tegijat.
Enne Brioude'i sõitmist oli projektist osavõtjatel kavas külastada Lyoni tekstiilimuuseumi, mille kogudes on ka suur hulk nõel- ja niplispitse. Kuna Estonian Airi lennukil olid tehnilised probleemid, lükkus meie väljalend Tallinnast edasi üle nelja tunni, samuti ka edasilend Pariisist. Lyoni jõudsime kahjuks alles siis, kui projekti teised osapooled olid juba tekstiilimuuseumis ekskursioonil ära käinud.
Brioude on umbes 7000 elanikuga väikelinn Auvergne'i piirkonnas. Brioude'i pitsikeskus, Hotel de la Dentelle, on asutatud 1986. aastal ning seda on algusest peale juhtinud väga sarmikas daam Odette Arpin. Keskuses toimuvad aastaringselt kursused nii prantslastele kui ka välismaalastele.
Tutvusime keskuse tööga, samuti püsinäituse ning kõige kaunimate pitsidega keskuse kollektsioonist.
Projektikohtumise töötoa korraldasid keskuse õpetajad, kes jagasid väga lahkelt oma teadmisi ja oskusi.
Valida võisime nelja erineva pitsimustri vahel, millele oli antud ka projekti osapooli silmas pidades ka nimed - Antonio Vivaldi, Lydia Koidula, Franz Kafka ja Richard Wagner.
MTÜ Rahvuslikud Pitsid liige Priit Halberg pälvis tähelepanu asjaoluga, et ta oli ainus töötoast osa võtnud meesterahvas. Kohalikus ajakirjanduses ilmus pitsiürituse kohta ka artikkel, milles kirjutati Priidust veidi pikemalt ning lisati juurde ka foto.
Projektis osalejad täpsustasid tegevust järgmise kohtumiseni, mis toimub 2013. aasta aprillis Itaalias.
Kohtumise viimasel päeval tagasiteel Lyoni külastasime ka Retournaci pitsimanufaktuuri muuseumi, mis jättis väga sügava mulje. Sajanditevanuseid pitse, samuti nende valmistamise vahendeid ei näe väga tihti. Meile korraldati muuseumis põhjalik ekskursioon ning tutvustati ka pitsi tööstusliku valmistamise seadmeid.
Grundtvigi projekti 5. kohtumine oli väga muljetavaldav, omandasime palju uusi oskusi ning täiendasime oma teadmisi niplis- ja nõelpitsi ajaloost.


Eesti pitsitegijad Brioude'i kohtumise töötoas.


Priit Halberg Brioude'i kohtumise töötoas niplispitsi õppimas.


Brioude'i pitsikeskus Hotel de la Dentelle.


 Retournaci pitsimanufaktuuri muuseum.
Kommentaarid: 0
Email again:
Lisa kommentaar
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: