Eesti rahvuslikud pitsid - artikkel OIDFA ajakirjas
perignon 26. veebruar 2013
Rahvusvahelise Niplis- ja Nõelpitsi Organisatsiooni (OIDFA) ajakirja selle aasta esimeses kvartaliväljaandes ilmus Kristiina ja Priit Halbergi artikkel Eesti rahvuslikest pitsidest - "Estonian Folk Lace - its past and present" - " Dentelle traditionelle d'Estonie - Passé et présent".
Eesti rahvuslikud pitsid on seotud eelkõige eesti rahvarõivastega. Vanimad säilinud rahvarõivad on pärit 17. sajandi lõpust, 18. sajandi algusest. Pitsidega kaunistati tanusid, peakatteid, käiseid ja põllesid.
Eesti rahvuslikud pitsid on osa Euroopa kultuuriruumist, sellest annab tunnistust fakt, et eesti rahvarõivastel kasutatud pitside mustreid võib näha esimeses saksakeelses pitsimustrite raamatus, mis ilmus 1561. aastal Zürichis.
Artiklis antakse ülevaade niplispitsi valmistamise vahenditest, pitside erinevatest tüüpidest, nende kasutamise võimalustest. 
Eesti rahvuslike pitside kuldaeg lõppes rahvarõivaste populaarsuse langusega 19. sajandi lõpus. Eesti Vabariigi aastatel ning järgnenud okupatsiooniajal oli traditsiooniline rahvarõivapits varjusurmas. Uus tõus algas 1980. aastatel, kui rahvarõivaste kandmine muutus taas tähtsaks ning sooviti võimalikult ehtsaid riideid - muu hulgas ka niplispitse.
1995. aastal asutati esimene niplispitsi tegijate ühendus - MTÜ Niplispitsi Selts. Sellele järgnesid teised ühendused Pärnus, Tallinnas, Tartus ja Narvas. Eestis on umbes 75 aktiivset niplispitsi tegijat.
Kommentaarid: 0
Email again:
Lisa kommentaar
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: